W Wielką Sobotę Cerkiew wspomina przebywanie ciała Chrystusa w grobie, Jego zstąpienie duszą do piekła, wprowadzenie łotra do raju oraz jednoczesne przebywanie z Ojcem i Duchem w niebie.

W Wielką Sobotę Cerkiew wspomina przebywanie ciała Chrystusa w grobie, Jego zstąpienie duszą do piekła, wprowadzenie łotra do raju oraz jednoczesne przebywanie z Ojcem i Duchem w niebie. Tę myśl wyraża pieśń "W grobie ciałem, w otchłani duszą jako Bóg, w raju zaś z łotrem i na tronie byłeś, Chryste, z Ojcem i Duchem, wszystko wypełniający, nieopisany”.

W skład nabożeństw Wielkiej Soboty wchodzi jutrznia (odprawiana zwykle w piątek wieczorem) oraz Liturgia św. Bazylego Wielkiego, sprawowana w Wielką Sobotę rano i rozpoczynająca się od wieczerni.

Na św. Liturgii po małym wejściu czyta się 15 paremij, w których zebrane są ważniejsze proroctwa i figury zbawienia przez mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zamiast „Święty Boże” śpiewa się "Którzy w Chrystusie ochrzczeni są, w Chrystusa przyobleczeni są". Jest to nawiązanie do starożytnego zwyczaju uroczystego chrztu katechumenów dokonywanego w Wielką Sobotę.

Lekcja apostolska, ta sama, która odczytywana jest podczas sakramentu chrztu, nakazuje umrzeć dla grzechu, aby żyć z Jezusem Chrystusem. Zamiast „Alleluja” śpiewane są wybrane wersety z psalmów "Powstań, Boże, sądź ziemię, bowiem Ty rządzisz we wszystkich ludach". W tym czasie szaty kapłańskie, wierzchnie przykrycia ołtarza, stołu ofiarnego i stolików w cerkwi zmieniane są z ciemnych na jasne. Diakon w białych, błyszczących szatach, niczym anioł przy grobie, wychodzi z Ewangelią i czyta radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Dzieje się tak dlatego, że wieczernia odnosi się już do dnia następnego, czyli pierwszego dnia Wielkanocy.

Dalej św. Liturgia odprawiana jest jak zwykle, z niektórymi tylko osobliwościami. Zamiast Pieśni Cherubinów śpiewa się pieśń, którą słyszy się tylko w Wielką Sobotę - "Niechaj milczy wszelkie ciało, niech stoi z bojaźnią i drżeniem, i nie myśli o niczym, co ziemskie. Oto Król królów i Pan panujących przychodzi złożyć Siebie w ofierze i dać na pokarm wiernym. Poprzedzają zaś Go chóry aniołów, ze wszelką władzą i potęgą, wielooczni cherubini i sześcioskrzydli serafini, zakrywający oblicza i śpiewający pieśń: Alleluja. Alleluja. Alleluja" . Zamiast "Zaprawdę godnym" śpiewana jest 9 pieśń kanonu jutrzni "Nie opłakuj mnie, Matko".

Bezpośrednio po św. Liturgii dokonuje się poświęcenia chleba i wina. Obrzęd ten w starożytności miał zastosowanie praktyczne, ponieważ wierni pozostawali w świątyni aż do paschalnej nocy i wymagali pokrzepienia. Ponadto istnieje zwyczaj odczytywania księgi Dziejów Apostolskich, która powinna być przeczytana przed rozpoczęciem nabożeństwa o północy.

Obecnie istnieje zwyczaj poświęcenia w Wielką Sobotę po południu święconek z mięsa, jajek i chleba. Kapłan odczytuje modlitwę, w której prosi, aby Bóg wejrzał na te dary i uświęcił je, jak niegdyś ofiarę Abrahama i Abla, po czym kropi je święconą wodą. Zwyczaj ten stwarza nastrój zbliżającego się święta, które będzie tym radośniejsze, im bardziej godnie przeżyło się zbawienny okres Wielkiego Postu.

na podstawie cerkiew.pl